Różowy marsz przeciw rakowi piersi - bądźcie z nami!

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). ) Obchodzony jest na świecie od 1985 roku. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. 15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Powiat Myślenicki włącza się do kampanii świadomości raka piersi organizując Marsz Różowej Wstążki, który odbędzie się w przeddzień Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, 14 października 2023 r. w Myślenicach.

Rak piersi jest chorobą, z którą spotykamy się obecnie na co dzień. Prawie każda z nas ma w rodzinie lub wśród znajomych jakąś kobietę, którą dotknęła ta choroba. Choroba onkologiczna stała się zjawiskiem powszechnym i społecznym. Dotyka ona nie tylko pacjenta, ale również osoby bliskie – jego rodzinę i znajomych.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Na takie statystyki nie możemy pozostać obojętni. Możemy zatroszczyć się o siebie i naszą rodzinę poprzez edukację i profilaktykę.

Józef Tomal Starosta Myślenicki zaprasza wszystkich, którzy chcą zadbać o profilaktykę nowotworową, zwiększyć świadomość w tym zakresie na Marsz Różowej Wstążki, którego celem jest poszerzenie świadomości mieszkańców Powiatu Myślenickiego o zagrożeniach, jakie niesie za sobą rak piersi oraz przekonanie kobiet do regularnych badań.