W tym roku mija pół wieku odkąd Polski Czerwony Krzyż (PCK) ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzone w okresie od 22 do 26 listopada. Warto jednak wiedzieć, że jego początki sięgają roku 1935, kiedy utworzono pierwszy w kraju ośrodek zajmujący się problemami krwiodawstwa.
Drodzy Krwiodawcy i Pracownicy wszystkich centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, z okazji Święta Krwiodawstwa składamy Wam życzenia najlepszego zdrowia oraz szczere podziękowania za dar życia, którym bezinteresownie dzielicie się z innymi.
Krew jest najcenniejszym darem życia, a dla wielu chorych ogromną szansą na szybszy powrót do zdrowia. Jest jedyną tkanką, którą zdrowy człowiek może przekazać drugiej osobie bez szkody dla własnego organizmu, dlatego zaszczepmy w sobie wrażliwość na ból i cierpienie innych, okazujmy pomoc potrzebującym!
Dawcą krwi może zostać osoba pełnoletnia między 18. a 65. rokiem życia, która cieszy się dobrym zdrowiem i waży minimum 50 kg. Istnieją przeciwskazania, które czasowo lub trwale uniemożliwiają oddanie krwi.
Do czasowych przeciwskazań należą m.in.:
- ciąża i laktacja,
- przebyta operacja w ostatnich 6 miesiącach,
- choroby zakaźne,
- zabieg akupunktury,
- wykonanie tatuażu,
- okres odczulania w alergii,
- zabieg stomatologiczny lub kosmetyczny, w wyniku którego doszło do naruszenia powłok skórnych,
- dni menstruacji (dawcą można zostać 3-4 dni od momentu ich zakończenia)
Przeciwwskazania stałe to m.in.:
- przebyta żółtaczka zakaźna,
- choroby autoimmunologiczne, układu krążenia, układu nerwowego, układu endokrynnego, choroba nowotworowa,
- przebyte zawały i udary,
- nadciśnienie tętnicze.
Honorowym Dawcom Krwi przysługuje szereg uprawnień, m.in.: odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa w zeznaniu podatkowym czy zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddawana jest krew. Więcej informacji na ten temat: https://www.gov.pl/web/nck/uprawnienia-krwiodawcow
Więcej informacji o krwiodawstwie: https://www.gov.pl/web/nck/kto-moze-zostac-dawca-krwi